Marcin Iwiński
 

Marcin Iwiński
współzałożyciel i członek zarządu CD Projekt

 

Iwiński jest współzałożycielem CD Projekt, największego na polskim rynku producenta i wydawcy gier komputerowych oraz dystrybutora filmów.

Firmę Iwiński założył w 1994 roku razem z Michałem Kicińskim - kolegą z warszawskiego liceum im. Józefa Czackiego. Obydwaj mieli wtedy po 19 lat i byli jeszcze na studiach – Iwiński na zarządzaniu i marketingu na Uniwersytecie Warszawskim.

Zaczynali od sprzedaży na warszawskiej giełdzie na ulicy Grzybowskiej importowanych z USA gier wypalanych na CD, nośniku wtedy jeszcze w Polsce niemal nieznanym. Z czasem wynajęli biuro i zaczęli robić polskojęzyczne wersje zachodnich gier. Wreszcie CD Projekt zajęła się tworzeniem własnych gier, miedzy innymi „Wiedźmina”.

Pierwsza część gry ukazała się w 2007 r. i kosztowała więcej niż większość polskich produkcji filmowych. Sprzedała się jednak w niemal 2 mln egzemplarzy na całym świecie oraz zdobyła ponad 100 nagród. Druga część gry – „Wiedźmin 2: Zabójcy królów” - wydana w 2011 roku powtórzyła sukces poprzedniczki. Trwają już prace nad trzecią częścią.

Iwiński w CD Projekt był od początku odpowiedzialny za rozwój biznesu i całość kontaktów międzynarodowych oraz strategię pełniąc funkcję członka zarządu i Join-CEO całej grupy.

W 2008 roku razem z Michałem Kiciński Iwiński został zwycięzcą polskiej edycji prestiżowego konkursu Przedsiębiorca Roku organizowanego przez firmę Ernst and Young. Z kolei w roku 2011 został uznany, także razem z Kicińskim, za Człowieka Roku 2012 Polskiego Internetu.

 

Kwestionariusz serwisu "Twarze Biznesu"
Marcin Iwiński, współzałożyciel i członek zarządu CD Projekt

 

Pierwsze pieniądze zarobiłem…
Jeszcze w podstawówce – sprzedając gry na ZX Spectrum, na które wymieniałem się z graczami z całej Europy – tak, tak – to ta zamierzchła przeszłość kiedy gry nagrywało się na kasetach magnetofonowych.

Moja pierwsza praca…
Wakacyjna praca w czasach licealnych – podczas pobytu w Szwecji z rodzicami pomagałem na budowie, a za zarobione pieniądze kupiłem … pierwszą konsolę do gier.

Praca jest dla mnie…
Szansą na realizację i stałym impulsem do rozwoju.

Moją karierę buduję w oparciu o…
Nie buduję kariery – CD PROJEKT (pierwsze i jedyne moje miejsce pracy) to realizacja mojej pasji do gier.

Mój największy sukces...
Mam nadzieję, że ciągle przede mną.

Moja największa porażka...
Błędy zdarzają się wszystkim, ale najważniejsze to, aby się na nich uczyć i więcej ich nie powtarzać.

Zarobiłem najwięcej na...
Grach komputerowych – oczywiście w CD PROJEKT.

Konkurencja to dla mnie…
Motywacja do lepszego działania.

W biznesie kieruję się zasadą...
Uczciwości.

Staram się być szefem...
Takim jakiego sam chciałbym mieć.

U pracowników doceniam…
Pasję, kreatywność i szczerość.

Do pracy nie przyjąłbym osoby…
Której nie mogę zaufać.

W Polsce zmieniłbym…
W pierwszej kolejności zająłbym się maksymalnym uproszczeniem przepisów prawno-podatkowych dotyczących firm, tak aby prowadzenie biznesu w Polsce było jak najłatwiejsze, a każdą nawet najbardziej skomplikowaną sprawę można było załatwić z odpowiednim urzędem w trybie on-line.

Największe przeszkody w robieniu biznesu w Polsce to...
Biurokracja i (chociaż jest znacznie lepiej) w wielu miejscach na styku biznes/urząd stanowczo brak kontaktu urzędników z realiami biznesowymi. Chciałbym, aby każdy urzędnik w Polsce zdawał sobie sprawę, że w dużej części to właśnie z podatków płaconych przez firmy płacona jest ich comiesięczna pensja.

Młodemu przedsiębiorcy doradziłbym...
Pomysł to ważna składowa każdego biznesu, ale podstawa to dużo ciężkiej pracy i codzienne, mozolne pokonywanie przeszkód.

Internet to dla mnie…
Podstawowe narzędzie pracy.

Dzień zaczynam od...
Spotkań ze współpracownikami.

Kiedy nie prowadzę firmy...
To czytam książki, podróżuję z rodziną, a pozostałe wolne chwile poświęcam na naukę języków obcych.

Chciałbym jeszcze osiągnąć…
Pracuję nad tym, aby nasze kolejne gry docierały do dziesiątek milionów graczy na całym świecie.

Moja dewiza...
Nie ma rzeczy niemożliwych.

 

Najnowsze galerie>>