Deweloperka mieszkaniowa do niedawna stanowiła małą część działalności grupy Skanska w Polsce. I choć krajowy rynek mieszkaniowy znalazł się w kryzysie, firma znana u nas głównie z inwestycji w budownictwie ogólnym i inżynieryjnym zdecydowała się na nowe otwarcie w tym segmencie.

W 2011 r. utworzyła Skanska Residential Development Poland, która ma walczyć o wejście do czołówki deweloperów mieszkaniowych. Spółka latem 2012 r. ruszyła ze sprzedażą swojej pierwszej inwestycji mieszkaniowej w stolicy. Na Pradze ma powstać 298 lokali, z czego 100 znalazło nabywców. W całym projekcie w ciągu kilku lat ma powstać 1600 mieszkań. W 2014 r. firma planuje rozpoczęcie dwóch kolejnych inwestycji, także w stolicy.

– Rynek mieszkaniowy rzeczywiście jest trudny, ale to dobry moment na rozwijanie działalności, bo łatwiej jest o pozyskanie wysokiej klasy specjalistów i ciekawych gruntów. Nasz cel to pierwsza trójka deweloperów w Polsce. Dlatego wychodzimy na rynek z tak dużą ofertą, choć zdaję sobie sprawę, że realizacja naszego celu może potrwać kilka lat – mówi Michał Melaniuk, który na początku stycznia zamienił fotel wiceprezesa Skanska Residential Development na stanowisko prezesa.

Biorąc pod uwagę dane o sprzedaży prezentowane przez deweloperów notowanych na GPW, aby teraz wejść do pierwszej trójki, spółka musiałaby sprzedawać rocznie tysiąc mieszkań i konkurować m.in. z Dom Development, który w 2012 r. sprzedał 1436 lokali, Robygiem, który znalazł nabywców na 1113 mieszkań, i Polnordem ze sprzedażą na poziomie 906 lokali.

Firma chce specjalizować się w wielorodzinnych projektach ekologicznych. Ma je realizować spółka budowlana z grupy, Skanska SA, której przychody w 2011 r. wyniosły 4,8 mld zł, a zysk operacyjny 489 mln zł. Skanska RD w inwestycjach będzie m.in. stosować dodatkowe izolacje termiczne ograniczające straty energii. W projekcie na warszawskiej Pradze znajdzie się też np. instalacja do ładowania samochodów elektrycznych, a kupujący będą mogli zdecydować się na zainstalowanie energo- i wodooszczędnych rozwiązań.

Michał Melaniuk po raz pierwszy w swojej karierze na rynku nieruchomości w takiej skali będzie działał na rynku mieszkaniowym. Do niedawna specjalizował się w inwestycjach komercyjnych. Po studiach na Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim i pierwszej pracy w agencji nieruchomości w 1998 r. dostał ofertę z Quinlan Private Golub, grupy inwestycyjno-deweloperskiej działającej obecnie pod nazwą Avestus Real Estate. Do 2007 r. pełnił tam funkcję dyrektora ds. marketingu.

– Gdy zaczynałem studia, nie myślałem o nieruchomościach. Można powiedzieć, że to dzieło szczęśliwego przypadku – mówi Melaniuk.

Firma realizowała jedne z najbardziej rozpoznawalnych inwestycji biurowych w stolicy, m.in. Warszawskie Centrum Finansowe, które po kolejnej już zmianie właściciela w ubiegłym roku zostało sprzedane za 210 mln euro.

– To niemal pomnik warszawskiego rynku biurowego. Z nim wiąże się też jedno z moich największych zawodowych wyzwań. Budynek komercjalizowaliśmy w 2000 r., kiedy gospodarka zmagała się z kryzysem. Mimo to udało się nam wynająć go z dużym sukcesem – wspomina.

Przez kolejne lata pracował m.in. jako dyrektor komercyjny w GTC. W Skanska Residential Development Poland jest od początku działalności spółki.

– Rynek biurowy i powierzchni handlowych oraz mieszkaniowy różnią się od siebie sposobem wyjścia z inwestycji, ale na etapie przygotowywania projektów i badania rynku te różnice nie są tak wielkie. Poza tym mam wsparcie grona bardzo dobrych specjalistów – mówi Melaniuk, choć przyznaje, że zarządzanie spółką z dużymi ambicjami jest wyzwaniem.

Mimo to deklaruje, że praca nie wypełnia jego całego czasu.– Staram się znaleźć równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. A swój wolny czas poświęcam przede wszystkim rodzinie – dodaje.