statystyki

Witold Jaworski: Z fotela wiceprezesa PZU na tron w Allianz Polska

24 stycznia 2013, 10:00 | Aktualizacja: 24.01.2013, 11:07
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
O Witoldzie Jaworskim współpracownicy mówią: nietuzinkowy.

O Witoldzie Jaworskim współpracownicy mówią: nietuzinkowy.źródło: Inne
autor zdjęcia: Fotograf Snezana Vucetic Bohm

Witold Jaworski obejmuje stanowisko prezesa Allianz Polska po legendzie rynku ubezpieczeniowego Pawle Dangelu.

Reklama

Reklama

Jego dotychczasowy pracodawca – PZU – o rezygnacji członka zarządu poinformował w specjalnym komunikacie. Jako powód podał względy osobiste. Zanim Allianz przyznał, że Witold Jaworski będzie nowym prezesem, ze strony PZU zniknęły nazwisko i wszelkie informacje o nim. W biurze prasowym zapewniono nas jednak, że rozstanie było pokojowe.

Jaworski z Grupą PZU związany był osiem lat. Pracował jako dyrektor zarządzający ds. klienta masowego, wcześniej pełnił m.in. funkcję dyrektora zarządzającego ds. produktów ubezpieczeniowych, a od maja 2004 r. dyrektora ds. ubezpieczeń komunikacyjnych. Od grudnia 2007 r. zasiadał w zarządzie spółki, członkiem zarządu PZU Życie był zaś od lutego 2012 r.

– Nietuzinkowy, wiecznie zabiegany, z poczuciem humoru, komunikatywny, inteligentny – tak o nim mówią współpracownicy. – Tylko takich biorą do McKinseya – dodają.

A Jaworski trafił tam już na studiach. Był menedżerem w McKinsey & Co w Warszawie i Kolonii. Współpracował głównie z instytucjami finansowymi oraz firmami telekomunikacyjnymi, farmaceutycznymi i przemysłowymi.

Mimo że ubezpieczenia to całe jego życie – pracę magisterską na wydziale handlu zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu pisał właśnie na ten temat – to jednak jego pierwsze zajęcia nie miały z nimi nic wspólnego. Zakładał firmę badań rynkowych CIDE. W latach 2000–2001 był współwłaścicielem Pattern Communications SA, firmy wprowadzającej ofertę dostępu do internetu przez sieć elektryczną. Odpowiadał w niej za sprzedaż i marketing.

Zadanie, jakie mu teraz powierzono, nie należy do najłatwiejszych. Zostanie następcą długoletniego prezesa Allianz Pawła Dangela. Branża ubezpieczeniowa nie wyglądałaby tak, jak wygląda, gdyby nie Dangel. Ubezpieczeniami zajmował się przez ostatnie 25 lat. Zaczynał w Wielkiej Brytanii jako agent. Od 1994 r. był wiceprezesem polskiego oddziału Nationale-Nederlanden, odpowiadał za sieć sprzedaży. Po trzech latach zaczął budować od zera polski Allianz, doprowadzając go do pozycji numer cztery na naszym rynku. Jednak po 15 latach szefowania firmie zdecydował, że oto nadszedł czas na zmianę i w świątecznym liście do pracowników zapowiedział poszukiwania swojego następcy. Nieoficjalnie mówi się o nieporozumieniach pomiędzy prezesem a radą nadzorczą firmy w Polsce, jak również z nowym szefostwem na poziomie grupy. Na ochłodzenie stosunków – jak sądzą niektórzy – mógł wpłynąć nieudany pomysł stworzenia Allianz Banku. Zgodnie z zasadami panującymi w Allianz ze stanowiskiem prezesa powinien pożegnać się dopiero w wieku 60 lat, czyli w 2015 r.

Decyzja zapadła 27 grudnia. – Miło nam poinformować, że akcjonariusz Allianz Polska podjął decyzję o wyborze nowego prezesa zarządu polskich spółek Allianz – czytamy w komunikacie. Następcą Pawła Dangela zostanie Witold Jaworski, pełniący do tej pory funkcję członka zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Dotychczasowy prezes przekaże obowiązki nowemu następcy najprawdopodobniej w połowie 2013 r.

Jaworski przejmuje stery w bardzo dobrym dla Allianzu momencie. Grupa szczyci się dodatnimi wynikami. Po trzech kwartałach wynik netto spółki życiowej wyniósł 46,6 mln zł, to o 4 mln zł więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W spółce majątkowej zysk netto po trzech kwartałach wyniósł 72 mln zł, wobec 32 mln zł straty na koniec września 2011 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

 • szaraczek(2013-04-02 15:36) Odpowiedz 00

  Panie Klesyk pani nie ma pojecia co sie dzieje w PZU - chyba zyje Pan w swoim świecie - a oddziały pzu sa i zycie w realnym świecie. A pan WJ ? chyba już w Allianzie w garażu przygotowano miejsce na jego prywatne porche? -Tak jak to było w PZU na -1 poziomie, zasłonięte !!!

 • zniesmaczony(2013-01-25 15:12) Odpowiedz 00

  No i jak to się ma to przepływu informacji zarządczej do konkurencji Panie Klesyk? Pracowników to się karci za byle bzdurę i straszy więzieniem, a tu prawa ręka spier...la do konkurencji i nic. Czyżby okręt tonął i szczury zaczęły uciekać?

 • Observer(2013-01-25 18:31) Odpowiedz 00

  No niestety, Mr Jaworski to wielkie nieporozumienie. Permanentny ADHD i niewiele rozumiący manago. Po Danglu to będzie totalny wiochman. Poza tym pewnie sprowadzi do Allianzu całą masę niekompetentnych buraków z okolicy PZU ...

 • n(2013-01-26 13:03) Odpowiedz 00

  nastepny POpapraniec-dorobkiewicz,premie mu daj kopacz

 • Misiek(2013-10-28 06:16) Odpowiedz 00

  Oj tak Wiochmann first class. Jeszcze żona jego to potencjalna klientka niebieskiej linii.

 • Ubezpieczony(2013-12-12 21:35) Odpowiedz 00

  Piszę do Was kmiotki, buraki i zawistnicy reprezentowani przez zniesmaczonego, observera, miśka i zuzq, którzy nie patrząc w lustro potrafią z zawiści obsmarować każdego. Pana J "głupi" Niemcy zrobili Prezesem, "niedouczeni" profesorowie Doktorem, "tępi" nauczyciele nauczyli władać przynajmniej 3 językami obcymi. A cóż wyście osiągnęli - może któryś zechciałby się pochwalić. Oczywiście rzetelnie.
  A do wszystkich - ZAWIŚĆ - to przywara ludzi o najniższym intelekcie.

 • Zuzq(2013-11-29 23:38) Odpowiedz 00

  Po prostu biegły niemiecki. Jak będzie go helmut ********** to nie będzie musiał szukać słów w angielskim

 • xyz(2015-02-09 12:38) Odpowiedz 00

  żegnaj Wiciu , nikt w Allianz nie będzie po tobie płakał, szampan już zamówiony, czzekamy na oficjal

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze