statystyki

Prudential już przed wojną ubezpieczał w Polsce ponad 4,6 tys. bogatych Polaków

5 sierpnia 2012, 09:53 | Aktualizacja: 05.08.2012, 10:40
Źródło:gazetaprawna.pl

Jak poinformował „Financial Times” brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Prudential przygotowuje się do uruchomienia operacji w Polsce. To oznacza, że założona w 1848 r w Londynie firma ubezpieczeniowa Prudential plc. tak naprawdę wraca do Polski, gdzie działała od 1927 r. Już przed wojną ubezpieczała ponad 4,6 tys. bogatych Polaków.

Reklama

Reklama

Do dzisiaj stoi w Warszawie najwyższy przed wojną budynek Prudentialu, towarzystwa, które weszło do Polski w 1927 r. aby w 1936 wybudować swoja siedzibę w centrum stolicy.

Przedwojenne interesy Prudential w Polsce

Prudential plc zawierał w Polsce przed II Wojną Światową polisy ubezpieczeniowe na życie poprzez spółkę Prudential Assurance Company Limited oraz jej spółkę zależną "Przezorność" (już nieistniejącą), w której Prudential Assurance uzyskał pakiet kontrolny w roku 1927 - czytamy na stronie internetowej Prudentialu.

"Przezorność" wydawała w Polsce polisy na życie do 31 grudnia 1936 roku, zaś Prudential Assurance wydawał polisy na życie w okresie od 1 stycznia 1933 do 31 grudnia 1936 roku. Od 1 stycznia 1937 roku obie spółki przestały zawierać nowe umowy ubezpieczenia, zaś zarządzanie istniejącymi już umowami zostało połączone.

Ponad 4,6 tys. zawartych polis

Bazując na zachowanych aktach z biura londyńskiego Prudential Assurance, w chwili wybuchu II Wojny Światowej (1939 r.) w Polsce istniało 4 623 ważnych polis ubezpieczeniowych. Jak informuje firma, pomimo istnienia znacznych braków w dokumentacji, wynikających w dużym stopniu ze zniszczeń spowodowanych okupacją nazistowską, od początku lat pięćdziesiątych firmie udało się uregulować zobowiązania wynikające z ponad 43% ogólnej liczby polis.

Po agresji na Polskę w 1939 roku, aktywa Prudential związane z działalnością w Polsce uległy konfiskacie przeprowadzonej przez nazistowskie władze okupacyjne. 

Prudential – najwyższy wieżowiec w Warszawie przed wojną

Prudential został wybudowany w latach 1931-1933 w stylu art déco, jako siedziba angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential” (Przezorność).
Budynek stał się symbolem nowoczesnej Warszawy lat 30. Miał wysokość 16 pięter (66 m), co czyniło go w ówczesnym czasie jednym z najwyższych budynków w Polsce i jednym z najwyższych wieżowców (drugim) w Europie.

W dolnej części budynku znajdowała się przestrzeń biurowa, w wieży mieściły się luksusowe apartamenty. Znajduje się on przy placu Powstańców Warszawy (dawniej plac Napoleona, plac Warecki) ( To na tym placu padły pierwsze strzały w Powstaniu Warszawskim)

Budynek zaprojektował Marcin Weinfeld, stalową konstrukcję spawaną ustawioną na żelbetowych fundamentach biurowca zaprojektowali Stefan Bryła i Wenczesław Poniż[1]. Do budowy użyto 2 mln cegieł pustakowych, 2 tys. t cementu, 1500 t stali.

Prudential – pierwsze transmisje telewizyjne w 1938 r

W 1936 na dachu zbudowano 27-metrową antenę nadawczą, skąd od 5 października 1938 roku zaczęto nadawanie próbnych programów Profesor Politechniki Warszawskiej Janusz Groszkowski (późniejszy prezes PAN) zbudował tu i uruchomił pierwszy w Europie nadajnik telewizyjny, zanim to zrobili Niemcy na igrzyska olimpijskie w Berlinie. Od 5 października 1938 roku zaczęto nadawanie próbnych programów.

Prudential - bastion powstańców podczas Powstania Warszawskiego

Jak czytamy na Wikipedii, Prudential został mocno uszkodzony w czasie II wojny światowej, m.in. w czasie powstania warszawskiego został ostrzelany ok. 1000 pocisków. Trafiony został także pociskiem o masie 2 ton kalibru 600 mm z samobieżnego moździerza typu Karl (o nazwie Ziu), co poważnie odchyliło go od pionu. Jednak jego stalowa konstrukcja przetrwała, przez kilka lat będąc żywym symbolem zniszczeń. Sylwetkę jego ruiny wykorzystano w antywojennych plakatach.

Po wojnie - Hotel Warszawa

Budynek został odbudowany w socrealistycznym anturażu. Autorem nowego projektu był również Marcin Weinfeld. Budynek otrzymał nową funkcję, w 1954 otwarto w nim Hotel Warszawa. Posiadał 375 miejsc noclegowych (pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, 1 apartament), 200 miejsc w restauracji, 100 w kawiarni, 20 w lokalu nocnym.

Od 2010 prowadzany jest remont generalny budynku, rewaloryzacja ma polegać na przywróceniu form oryginalnych, hotel (najprawdopodobniej czterogwiazdkowy) w części wieżowej zawierać będzie apartamenty.

Prudential plc: 26 mln klientów, aktywa 351 mld funtów

Prudential plc to międzynarodowa grupa finansowa, aktywnie działająca na terenie Azji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Grupa stawia sobie za cel wspieranie statusu majątkowego swoich klientów oraz ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem oszczędnościowych programów emerytalnych oraz zabezpieczeń emerytalnych w formie papierów wartościowych.

Grupa podzielona jest na cztery główne jednostki operacyjne: Prudential Corporation Asia, Jackson National Life Insurance Company, Prudential UK oraz M&G. Skupia ponad 26 milionów klientów, posiadaczy polis oraz posiadaczy jednostek funduszy na całym świecie i dysponuje aktywami w wysokości 351 miliardów funtów (stan na 30 czerwca 2011 r.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

  • Ciekawe, ciekawe...(2012-08-06 19:39) Odpowiedz 00

    Opłacało im się utrzymywać kosztowną placówkę dla pięciu tysięcy polis? To ile zarobili na składkach? Może jakiś osobny artykuł o ubezpieczeniach z tamtych lat?

    Jeżeli uregulowali zobowiązania w 43%, to znaczy, że w 57% ich nie uregulowali. Co się stało z tymi pieniędzmi?

    Ubezpieczenia ubezpieczeniami, ale hitlerowcy żadnych odszkodowań po wojnie nam nie wypłacili, bo tych symbolicznych kwot w ostatnich latach z fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" w ogóle nie należy brać pod uwagę.

  • Rzetelski(2013-11-29 17:54) Odpowiedz 00

    Prudential do dziś szuka spadkobierców polis przedwojennych w Polsce. Jest to jedyne na świecie towarzystwo ubezpieczeniowe, które wypłacało odszkodowania po I i II wojnie światowej. Tymczasem prawo kasuje ubezpieczenia w czasie wojny. Pracownikom swoim pomagali nawet w okresie komuny. Brawo i wielki szacunek dla tak wiarygodnej instytucji ubezpieczeniowej. Działalność Prudential daleko wyprzedza moralnie inne firmy ubezpieczeniowe. W Polsce jako jedyne ma nadzór KNF i brytyjskiego FSA.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze