Po raz pierwszy zwycięzcą rankingu "Forbesa" został paliwowy gigant Exxon Mobile, który wypracował w 2011 roku ponad 41 mld dol. zysku. Jest to najlepszy wynik ze wszystkich firm uwzględnionych w zestawieniu.

Na drugim miejscu listy znalazł się bank JPMorgan Chase. Zeszłoroczny zwycięzca miejsce w czołówce zawdzięcza przede wszystkim wysokiej wartości aktywom. 

Trzecie miejsce utrzymał General Electric - firma posiada aktywa wyceniane na 717,2 mld dol.

Jeszcze dwie amerykańskie firmy znalazły się w rankingu "Forbesa": Berkshire Hathaway Warrena Buffetta i bank Wells Fargo.

Azji nie straszny kryzys

Jednak to azjatyckie firmy wyszły obronną ręką z kryzysu, czego dowodem jest właśnie ranking "Forbesa". Jak zauważają jego twórcy, Azja nie aspiruje już do bycia centrum gospodarczym świata - ona już nim jest.

Jeszcze pięć lat temu Azja miał na liście "Forbesa" 571 przedsiębiorstw, Ameryka Północna - 770. Dzisiaj proporcje te są niemal odwrócone, przede wszystkim dzięki firmom chiński, które w zestawieniu mają już 136 przedsiębiorstw (184 razem z Hongkongiem), czyli o 92 więcej niż pięć lat temu. Także eksporterzy znad Zatoki Perskiej - Arabia Saudyjska, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie - zapracowali na tak dobry wynik. Ponadto po raz pierwszy w rankingu pojawił się w tym roku bank z Wietnamu.

Kryzys w państwach rozwiniętych procentuje również w krajach Ameryki Południowej. W tegorocznym rankingu reprezentuje ją 51 przedsiębiorstw, o 17 więcej niż przed pięcioma laty.

A jak sobie radzi Polska?

W tym roku Polska wprowadziła na listę "Forbesa" najwięcej firm w historii, czyli siedem. Do obecnych w zeszłym roku PKO BP, PGE, PKN Orlen, KGHM, PZU i PGNiG dołączyła Jastrzębska Spółka Węglowa, która na giełdzie jest dopiero od lipca 2011 roku.

Jadnak polskie firmy zajęły niższą pozycję niż rok temu, głównie z powodu załamania kursów akcji jesienią 2011 roku i spadku notowań złotego względem dolara o 15 proc. tego samego roku.

Najwyżej klasyfikowaną polską firmą została Polska Grupa Energetyczna, która wyprzedziła PKO PB, chociaż bank ten wypracował w zeszłym roku rekordowe 3,8 mld zł zysku.

Miedziany kombinat KGHM, który jest największym polskim globalnym przedsiębiorstwem, znalazł się dopiero na 832 miejscu listy.

Ranking giełdowych firm Forbesa

Jak powstaje Global 2000

Ranking "Forbesa" przedstawia 2000 największych spółek publicznych na świecie. Sporządzając zestawienie jego twórcy brali pod uwagę cztery wielkości: sprzedaż, zysk netto, aktywa oraz wartość rynkową.